• 18.02.2021
  • Emlak

Ev Alacaklar Dikkat! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kararı İle Topraktan Konut Projesi Satışı İçin Yeni Düzenleme Geldi.

Konut sahibi olmak isteyen kişileri ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Yapılan yasal düzenleme kapsamında topraktan konut projesi ve topraktan konut satışı hakkında önemli değişikliklere gidildi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararlar kapsamında inşaat sektöründe önemli düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bunlardan biride topraktan daire satışı hakkında yapılan yasal düzenleme oldu. Topraktan konut projesi satışı kapsamında yapılan peni düzenlemede bir istinsa dışında konut satışı yasaklanmış oldu.


TOPRAKTAN KONUT SATIŞI YASAKLANDI MI?


Evet, 6306 sayılı kanun yönetmeliği kapsamında yapılan değişiklikler kapsamında bir istisna dışında topraktan konut satışı yapılması yasaklandı. Konu hakkında açıklama yapan Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüketiciyi korumak adına 6306 sayılı kanunun yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Değişen yönetmeliğe göre müteahhitler başlamadıkları veya yeni başladıkları projelerden ev satamayacak. Kat malikleriyle anlaşan müteahhit 1 yıl içinde projeye başlamak zorunda. Ayrıca başlanan projelerde 6 aydan fazla ara verilemeyecek. Kat malikleri ya da arsa sahipleri şartları karşılayamayan şirketlerle anlaşmayı fesih edebilecek” diyerek vatandaşlara tanınan hakları ve kolaylıkları açıkladı.


Üçdal yapmış olduğu açıklamasında söz konusu düzenlemenin henüz inşaatına başlanmayan ve yeni başlanacak olan projeleri kapsam içerisine alırken “19 Ekim 2019 tarihli ve 30923 sayılı resmi gazetede yayımlanan 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte, ‘Yapım işini üstlenen müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın ilerleme seviyesine göre ve idarenin iznine istinaden yapılabilir’ cümlesi geçiyor.


Kanun, müteahhite kat karşılığı aldığı bir işte kendi payına düşecek bölümün satışında inşaatın ilerlemesi şartını koyuyor. Bir nevi başlamayan veya daha inşaatın ilk aşamalarında olan projeden ev satışını yasaklıyor. İnşaat başladıktan sonra satış yapmak isteyen müteahhit idareden izin almak zorunda. Ev alacak her vatandaşın bunu bilmesi gerekiyor” diyerek yeni yasak kararının detaylarını duyurdu.


Alınan önlemler kapsamında vatandaşlar artık ev alırken ve evlerini kentsel dönüşüme verirken daha ciddi önlemlerle koruma altına alınmış olacak.

Paylaş
dijital pazarlama